Направо към основното съдържание
Anti-Fraud Knowledge Centre

Национални насоки за използването на системата за борба с измамите ARACHNE

Контекст и цели

ARACHNE е инструмент за извличане на данни, популяризиран от ЕС, за да помогне за идентифицирането на проекти, финансирани от ЕСИ, потенциално изложени на рисковете от измами. Министерство на икономиката и финансите (икономика и финанси – Ragioneria dello Stato) в съответствие с ЕС реши да продължи да насърчава ефективното използване на ARACHNE във всички регионални и национални администрации в Италия, отговарящи за оперативните програми на ЕФРР и ЕСФ за периода 2014 – 2020 г., с цел подкрепа за предотвратяване на измами.

Описание на практиката

На заседанието на подкомитета за наблюдение и контрол, проведено на 4 юни 2018 г. (вж. Забележка MEF-RGS - Prot. 172465 от 04.07.2018 г.) Министерство на икономиката и финансите създаде „ограничена” работна група. Групата се координира от Министерство на икономиката и финансите и се състои, наред с другото, от управителни и одиторски органи на някои национални и регионални оперативни програми с цел да се определят общите насоки и методи за използване на системата ARACHNE за целите на спазването на политики за борба с измамите на ЕС, предвидени в рамките на структурните фондове.

Работната група включваше:

  • 6 представители от Министерство на икономиката и финансите.
  • 5 от Националната агенция за териториално сближаване.
  • 1 от Националната агенция за активни политики по заетостта.
  • 1 от регион Кампания
  • 3 от регион Емилия-Романя
  • 2 от регион Фриули-Венеция Джулия
  • 5 от регион Ломбардия
  • 1 от регион Умбрия

Фриули Венеция Джулия изигра специфична роля в работата по приемането на насоките, като се има предвид, че предишният им опит се отнася и до програмния период 2007 – 2013 г. при използването на приложението (контакти: Фабио Цензон (Fabio Cenzon) fabio [dot] cenzonatregione [dot] fvg [dot] it (fabio[dot]cenzon[at]regione[dot]fvg[dot]it) и Пиетро Сбуелц (Pietro Sbuelz) pietro [dot] sbuelzatregione [dot] fvg [dot] it (pietro[dot]sbuelz[at]regione[dot]fvg[dot]it)).

Групата изготви „Насоки за използването на системата на общността за борба с измамите ARACHNE“. Този документ от 30 страници и свързаните с него приложения включват:  

  • Описание на органите, използващи ARACHNE, и техните отговорности
  • Обективен обхват на приложение на ARACHNE и методи за използване от управляващите органи
  • Инструменти и процедури за стратегия за анализ на оценката на риска
  • Управление на случаи

По-специално, той описва използването на инструмента от трите органа (Управляващ – УО, Сертифициращ – CО, Одит – ОО). Във връзка с Управляващия орган определя:

  • Използване на инструмента в анализа на риска за формиране на извадки от операциите и бенефициерите за проверка на базата на извадка (проверки на място, последващи проверки; проверки на личните декларации на бенефициерите и т.н.)
  • Използване на инструмента при избора на проекти и проверки чрез събиране на данни и информация за бенефициери и изпълнители;
  • Достъп на междинни звена (МЗ), делегирани от Управляващия орган, чрез използването на ARACHNE. Самите бенефициери нямат достъп до системата
  • Използване на инструмента за проверка на лични декларации, направени от бенефициери, свързани с размера на дружествата в рамките на държавната помощ, на базата на Регламент на ЕС № 651/2014 и използването му за гарантиране, че предприятията във финансови затруднения са изключени от подкрепата на ЕС
  • Използване на ARACHNE при прегледа на качеството на функциите, делегирани на МЗ от Управляващите органи (система за преглед на качеството и непрекъснато и постоянно наблюдение на задълженията и делегираните функции). Управляващият орган може да използва системата ARACHNE за формиране на извадка от най-рисковите операции/проекти, избрани от МЗ, за да бъдат подложени на повторен контрол. 

Уникални характеристики

Италия беше първата страна, която разработи национални насоки с участието на ключови национални (MEF) и регионални заинтересовани страни. Италия има децентрализирана енергийна система с 19 региона и 2 автономни провинции.

За разлика от други държави – членки на ЕС, Италия е избрала централизиран поток от данни за оперативните програми на ЕФРР и ЕСФ, който се контролира от Националната система за мониторинг, която от своя страна се управлява от Министерството на икономиката и финансите. Всеки управляващ орган предава финансовата, процедурната и физическата информация по електронен път на Националната система за мониторинг чрез свои собствени информационни системи. Следователно е необходимо всеки управляващ орган да предава пълни и коректни набори от информация, за да гарантира ефективното използване на системата ARACHNE. Данните се прехвърлят към системата ARACHNE ежемесечно. Информацията, предавана от различните органи за управление, трябва да съответства на информацията за набора от данни на Националната система за мониторинг (SNM)[1].

Чрез базата данни на SNM Министерството на икономиката и финансите гарантира периодичното внедряване на системата на ЕС за борба с измамите ARACHNE.

Министерството на икономиката и финансите контролира заявки за достъп до системата ARACHNE. Трябва да се отбележи, че всеки орган може да преглежда само данните, свързани с неговата оперативна програма, и че само водещите администрации имат стриктен визуален достъп до информация, свързана с всички оперативни програми, що се отнася до тяхната компетентност.

 

[1] http://www.rgs.mef.gov.it/VERSIONE-I/e_government/amministrazioni_pubbliche/igrue/Attivita/Monitoraggio/index.html

Резултати и постижения

От октомври 2018 г. на национално ниво се проведоха осем срещи, като последната беше организирана през юли 2019 г. Националните насоки бяха окончателно приети през лятото на 2019 г. Версия на насоките може да бъде намерена на адрес:
http://www.rgs.mef.gov.it/export/sites/sitoRGS/VERSIONE-I/e_government/amministrazioni_pubbliche/igrue/pdf/Linee_guida_nazionali_ARACHNE.pdf

В рамките на тази рамка бяха предоставени ежегодно обучение и подкрепа на другите италиански региони (например Умбрия, Емилия Романя, Вале д'Аоста, Ломбардия, Пиемонт).

Ключови фактори за успех

Ключовите фактори за успех бяха:

  • Националната координация и споделянето на опит между членовете на работната група осигуриха стандартни и еднородни индикации за всички участващи органи, съчетавайки различни нужди според съответните отговорности (задачи по управление или одит)
  • Пряка връзка с ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ и обмен на опит с други държави – членки на ЕС, по време на процеса

Възникнали предизвикателства и взети поуки

В началото ограниченото използване на системата ARACHNE постави някои предизвикателства, тъй като системата разчита на потоци данни, за да функционира ефективно. Ограниченото използване на системата може да се дължи на ниско ниво на знания за действителните характеристики и ефективност на системата, както и на общото чувство на страх от подаване на сигнали за измами и рискове.

Потенциал за прехвърляемостта

Практиката може да бъде от голямо значение в държавите – членки на ЕС, като Испания, които са съставени от голям брой региони и имат подобна децентрализирана система.

Насоките са полезни и за предотвратяване на измами с други фондове на ЕС освен ЕФРР или ЕСФ, като например ЕФРР за развитие на селските райони.

30 ЮНИ 2021 Г.
Italy_National_Guidance_on_ARACHNE