Ország: Lengyelország
Gyakorlat kategóriája:
- Rendszerek és eszközök
- Figyelmeztetések
Kapcsolat:
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej / Alapokért és Regionális Politikáért Felelős Minisztérium
- https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony
- Andrzej [dot] Kurkiewiczmfipr [dot] gov [dot] pl (Andrzej[dot]Kurkiewicz[at]mfipr[dot]gov[dot]pl)
Ellensúlyozott csalási kockázat:
- Közbeszerzési eljárások elkerülése vagy manipulálása
- Kettős finanszírozás
- Projektköltségek manipulálása
Háttér és cél
A „kiegészítő ellenőrzés informatikai mechanizmusa” az 1828/2006/EK bizottsági rendelet 13. cikkére és az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 65. cikkére adott válaszként jött létre. Az Európai Bizottság (EK) ellenőrzései is egy hasonló termék iránti igényt vetettek fel. A pénzügyi eszközökre vonatkozó kiegészítő ellenőrzések szükségessége az Európai Bizottság (a REGIO Főigazgatóság és az EMPL Főigazgatóság) által végzett ellenőrzést követően merült fel. Az EK utasításokat adott ki a megfelelő eljárásról, hogy a kedvezményezettek két eltérő támogatásból is részesülhessenek, ez vonatkozik az EK által biztosított visszatérítendő (hitelek és hitelgaranciák) és a vissza nem térítendő támogatásokra is (támogatások). A pénzügyi eszközök kiegészítő ellenőrzése azokra a kedvezményezettekre vonatkozik, akik az operatív programokat támogatások, hitelek és hitelgaranciák felhasználásával hajtják végre. A cél azon kedvezményezettek által bemutatott kiadások finanszírozásával kapcsolatos szabálytalanságok ellenőrzése, akik a programok, projektek vagy tervek esetében többször részesültek uniós alapokból (pl. 2007-2013 és 2014-2020 között is egy-egy alkalommal). A kiegészítő ellenőrzés informatikai mechanizmusa lehetővé teszi felhasználók számára a kiadások kettős finanszírozásának felderítését és az ügy kivizsgálását. Ez nem történik meg automatikusan. A leadott adatokat egy informatikai eszköz (az úgynevezett OBIEE) alakítja át, amely kettős finanszírozást kimutató speciális jelentéseket készít. Ha a kettős finanszírozást szándékosan hajtották végre, akkor az csalásnak minősül, amit kivizsgálnak és jelentenek az OLAF felé.
|
Gyakorlat leírása
A kiegészítő ellenőrzés informatikai mechanizmusát 2009-ben vezették be. Ez egy sor különböző informatikai eszköz összessége, amely lehetővé teszi a projektkedvezményezettek kiadásaira vonatkozó adatgyűjtést és -elemzést. Az adatokat az uniós alapok igényléséért, odaítélési folyamatáért és ellenőrzéséért felelős intézmények biztosítják. Az Alapokért és Regionális Politikáért Felelős Minisztérium (minisztérium) szintjén az informatikai rendszer a különböző intézményektől és felhasználóktól származó összes adatot összegyűjti. A minisztérium munkatársai jelentéseket készíthetnek az OBIEE nevű jelentéstételi informatikai eszközön keresztül, amivel azonosíthatják azokat a kedvezményezetteket, akik egynél több finanszírozást nyertek el egy projekthez (akár két különböző operatív program, akár ugyanazon operatív program keretében, akár más pénzügyi terv során (2007–2013; 2014–2020)). A felhasznált informatikai eszközök lehetővé teszik a kedvezményezettekre vonatkozó összes adat begyűjtését és a potenciális szabálytalanságot jelentő esetek azonosítását, ahol az EU által finanszírozott projektek kettős finanszírozása merülhet fel. Három típusú kiegészítő ellenőrzést végeznek, ezeket a lehetséges szabálytalanság típusa és a kedvezményezett tevékenysége határozza meg:
A kiegészítő ellenőrzési mechanizmus fő célja az ugyanazon kiadások megtérítésére vagy elszámolására vonatkozó, szándékos kettős benyújtás potenciális kockázatának csökkentése, ami a kiadások kettős finanszírozásához vagy a számviteli dokumentumokból eredő kiadások értékének indokolatlan túlfizetéséhez vezetne. Ki felelős a lehetséges szabálytalanságok jelzéséért?
LÉPÉSENKÉNT: Keresztellenőrzési mechanizmus bevezetése a 2021+ pénzügyi tervre
A) Először is, a nagy mennyiségű adat elemzése kizárja azokat a helyzeteket, amelyek nem jelentenek kockázatot, B) Ezután a SKANER automatikusan azonosítja a számlákat és a többi dokumentumot (egymáshoz kapcsolódó dokumentumok összessége), amelyek szabálytalanság forrását jelenthetik, C) A számlák összes csoportját ellenőrzi, és az egyes számlákat összehasonlítja egymással.
A SKANER bevezetésének célja, hogy a kiegészítő ellenőrzési mechanizmust a különböző entitások által bevitt teljes adatmennyiségre alkalmazza. Az alkalmazást adminisztrátorok kezelik, akik szükség esetén módosíthatják a beállításokat. A gyakorlat folyamatos fejlesztést igényel, amelynek célja a rendszer javítása és egyre újabb technológiák alkalmazása. Lengyelország jelenleg a finanszírozásra szánt projektek kiválasztása során alkalmazott plágiumellenes programok előnyeinek és hátrányainak elemzésére összpontosít. Kis mintákon teszteli a projektleírások összehasonlítását, hogy felmérje, képesek-e azonosítani a finanszírozásra kétszer benyújtott projektpályázatot. A kiegészítő ellenőrzési mechanizmus új verzióját 2021 első negyedévére tervezik. |
Egyedi tulajdonságok
|
Értékelés és eredmények
|
Legfontosabb sikertényezők
|
Felmerült kihívások és tanulságok
A mechanizmus fejlesztése során a megelőző kiegészítő ellenőrzés gondolata is felmerült, de ezt végül elvetették. Az egyik irányító hatóság bevezette ezt a mechanizmust, de hatástalannak bizonyult (az érintett projektek hasonlóságának vizsgálata a támogatási kérelmekben szereplő leírások alapján). Ezért az EK olyan követelményeket jelölt meg, amelyek célja a projektkiadásokra vonatkozó kettős finanszírozás elkerülése. A kiegészítő ellenőrzési mechanizmusok megfelelnek ezeknek a követelményeknek. Ezenkívül egy olyan eljárást hajtottak végre, amelynek során a pályázónak arról kellett benyújtania nyilatkozatot, hogy egy adott projekt finanszírozását máshol nem kérvényezték. |
Átadhatóság lehetősége
Egy hasonló gyakorlat előnyös lehet az összetett végrehajtási és finanszírozási struktúrával rendelkező országok számára, ahol a kedvezményezettek többféle finanszírozási forrást is felhasználhatnak. Mivel maga a rendszer nem egyedülálló, sikeresen megtervezhető és megvalósítható más országokban is. A többi tagállam a mechanizmus fejlesztése során megszerzett lengyel szakértelemből is profitálhat. A kiegészítő ellenőrzési mechanizmus modelljét azonban az adott ország sajátosságaihoz kell igazítani.
|