Направо към основното съдържание
Anti-Fraud Knowledge Centre

PIAF-IT (Интегрирана платформа за борба с измамите)

Контекст и цели

Инструментът SIAF IT (Информационната система за борба с измамите), управляван от италианската финансова полиция/Guardia di Finanza, е създаден през 2010 г. в рамките на PON GAT – националната оперативна програма „Управление и техническа помощ за периода 2007 – 2013 г.“[1] .  Той се фокусира върху 4 южни региона (Пулия, Кампания, Калабрия и Сицилия) чрез обработка на данни, извлечени от различни архиви, с цел подобряване на анализа и подаването на сигнали за измами срещу финансовите интереси на ЕС. Освен това някои аспекти на SIAF бяха съфинансирани от EC/OLAF по програмата „Херкулес III“[2]. Въз основа на опита на SIAF, италианското министерство на икономиката и финансите и COLAF (италианският комитет за борба с измамите, отговарящ за борбата с нередностите/измамите в бюджета на ЕС, действащ като служба за координация на борбата с измамите – AFCO) стартира проект на PIAF-IT „Piattaforma Integrata Anti Frode“ (Интегрирана платформа за борба с измамите) през 2019 г. Подобно на SIAF, PIAF-IT се поддържа от програмата „Херкулес III“[3].

 

[1] http://www.politicheeuropee.gov.it/media/3203/progetto-di-cooperazione-antifrode-parte-1.pdf

[2] https://www.adrioninterreg.eu/wp-content/uploads/2019/11/The-Italian-A.F.Co_.S.-and-the-National-Anti-Fraud-Strategy-Vincenzo-Branchi.pdf

[3] http://www.politicheeuropee.gov.it/it/comunicazione/notizie/al-via-la-piattaforma-nazionale-antifrode

Описание на практиката

PIAF-IT е замислена като иновативна платформа за търговското разузнаване за предотвратяване на измами, засягащи бюджета на ЕС. Целите на PIAF-IT са:

  1. Да се създаде ИТ инструмент за надграждане на информацията, използвана за предотвратяване на риска от измами и оценка на дейностите на регионални и национални администрации, управляващи фондове на ЕС.
  2. Да улесни обмена на информация, включително с AFCO на други държави – членки на ЕС. Инструментът има за цел да повиши експертния опит на всички участници (национални и европейски), управляващи фондовете на ЕС и борба с транснационалните измами.

Бюджетът на PIAF-IT е 627 090 EUR (80% се финансира от ресурси на ЕС) и ще покрие разходите за внедряване на ИТ платформата, придобиване на необходимите лицензи, организиране на специфични курсове за обучение и обмен с други държави – членки на ЕС. PIAF-IT включва следните фази: 1) анализ; 2) проектиране и разработване на софтуер; 3) тестване и внедряване; 4) обучение.

Екипът на проекта включва: 3 служители от Министерството на икономиката и финансите (ръководител на проекта, мениджър на комуникацията по проекта и финансов мениджър по проекта), 8 служители от италианската AFCO и 8 обучители от чуждестранни AFCO (България, Латвия, Литва, Румъния, Испания и Словения ) и експерти от SOGEI (вътрешна ИТ компания на Министерството на икономиката и финансите) за разработване на ИТ платформа.

На практика PIAF-IT комбинира данни от различни източници (MEF, Министерство на правосъдието, Сметната палата, търговски регистър и др.) и позволява „кръстосани препратки“ за целите на „анализ на риска“ и предоставяне на информационни профили за репутацията на бенефициерите чрез сигнализиране за аномалии и потенциален „риск от нередности“. Това помага да се спре евентуалното незаконно поведение на ранните етапи от оценката на проектите и плащанията на бенефициерите.

PIAF-IT-IT помага за обмена на информация между националните органи (първа фаза) и европейските чрез съвместна работна процедура с експерти от държавите – членки на ЕС, OLAF и отделите, разпоредители на ЕК, отговарящи за фондовете на ЕС (ГД „Регионална и градска политика“/ГД „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“).

Уникални характеристики

PIAF-IT, допълваща за ARACHNE, работи чрез групиране на данни от сертифицирани национални органи като:

  • Министерството на икономиката и финансите;
  • Министерството на правосъдието предоставя информация за съдебни дела;
  • Сметната палата предоставя информация за случаи, които имат финансово въздействие, или щети, претърпени от италианската държава. Сметната палата на Италия има съдебна власт с финансови и счетоводни задължения, докато по-голямата част от държавите – членки на ЕС, не предоставят тези специфични правомощия на своята национална сметна палата.
  • Търговският регистър, управляван от Infocamere, предоставящ информация за структурата и историята на компаниите и техните акционери,
  • Както и Системата за управление на нередности I.M.S., управлявана от ЕС, и списъкът на преките бенефициери на бюджета на ЕС за идентифициране на двойно финансиране по директно управлявани програми като „Хоризонт 2020“

Освен това Министерството на икономическото развитие може да разчита на сътрудничеството на специално звено на италианската финансова полиция (Guardia di Finanza) с опит в разкриването на измами и незаконни дейности.

Резултати и постижения

Системата PIAF-IT все още се разработва и следователно дейностите (и резултатите) все още продължават. В крайна сметка PIAF-IT ще позволи:

  • ефективен инструмент за информационни технологии (ИТ) и основни специфични знания за улесняване на националното и транснационалното сътрудничество (с AFCOS, EC/OLAF/EPPO);
  • техническа и оперативна подкрепа за италианските финансови и всички управляващи органи/одитни органи в областта на фондовете на ЕС за борба с трансграничните национални незаконни дейности.

Ключови фактори за успех

Използването на ИТ бази данни на национално ниво вече даде резултати за по-добра превенция, откриване и налагане на санкции. PIAF-IT ще подобри това още повече, като постигне всички цели на програмата „Херкулес III“ чрез:

  1. централизиране и създаване на по-голяма видимост на цялата информация, свързана с бенефициерите на фондовете на ЕС;
  2. засилване на борбата срещу измамите и други незаконни дейности срещу бюджета на ЕС чрез национални и транснационални разследвания;
  3. повишаване на защитата на финансовите интереси на ЕС чрез улесняване на обмена на информация, практически опит и най-добри практики.

Възникнали предизвикателства и взети поуки

Споразумението за отпускане на безвъзмездни средства беше подписано на 7 ноември 2019 г. и продължителността на проекта беше определена на 18 месеца, с възможност за удължаване с още 6 месеца след кризата с COVID-19. Важно е да се отбележи нивото на сложност на проекта PIAF-IT поради броя на заинтересованите страни и огромния обем и разнородност на информацията, събрана от съдебните дела на италианското министерство на правосъдието и италианската сметна палата, както и близо 6 000 000 дружества, регистрирани в търговския регистър.

Рано обаче беше идентифициран един проблем: двойно финансиране между споделено управление и пряко управление. Проследяването на двойното финансиране е сложно за идентифициране, тъй като плащанията, свързани с пряко управление, се извършват директно от ЕК по банковите сметки на бенефициери, като изследователски организации, без да се превеждат в италианския национален бюджет. 

Потенциал за прехвърляемост

PIAF-IT е инструмент, който може да бъде възпроизведен в други държави – членки на ЕС, за да се предотвратят нередности и измами с бюджета на ЕС. PIAF обаче понастоящем се подкрепя от EC/OLAF чрез програмата „Херкулес III“, но има за цел да продължи да функционира чрез италианския бюджет след това в края на проекта, за да се гарантира устойчивост.

30 ЮНИ 2021 Г.
Italy_SIAF_Tool