Ugrás a fő tartalomra
Anti-Fraud Knowledge Centre

Kockázatitőke-alapokkal elkövetett csalás

Figyelmeztető jelzés(ek)

A gyanú a következő csalásra utaló mutatók és jelek alapján merült fel:

  • A kockázatitőke-alap kedvezményezett résztvevői egy család tulajdonában álló vállalkozások voltak.
  • Az alapkezelő által eszközölt magánbefektetések az alap portfólióvállalkozásaiba.

A csalás módjának leírása

A szabálytalanságok főként a kockázatitőke-alapban való részvételre vonatkozó kiválasztási kritériumoknak a megsértésében merültek ki.  A kockázatitőke-alap, amelyet a privatizációja előtt és után is ugyanaz a vezetőség kezelt, szabálytalan befektetéséket hajtott végre 44 vállalatba, a befektetési kritériumokra való tekintet nélkül. Például olyan vállalkozások is részesültek finanszírozásban, amelyek nem kis- és közepes vállalkozások (kkv-k), valamint olyan vállalkozások, amelyek pénzügyi nehézségekkel szembesültek, vagy amelyeket a fizetésképtelenség veszélye fenyegetett. Ez sértette az uniós finanszírozásra megállapított jogosultsági kritériumokat.

A csalás észlelésének módja

A csalás gyanújáról és a szabálytalanságokról egy bejelentő fél és a sajtó számolt be. Az előterjesztett állítások szerint a kockázatitőke-alap befektetési csapata olyan vállalkozásokat részesített előnyben, amelyek nem voltak jogosultak befektetésre az európai strukturális alapok szabályai szerint, a 2000 és 2006 közötti és a 2007 és 2013 közötti finanszírozási időszakban.

Az OLAF a kockázatitőke-alap befektetési csapata teljes alapportfóliójának egyharmadát vizsgálta és arra a következtetésre jutott, hogy a kockázatitőke-alap szabálytalan befektetéseket vitt végbe, és figyelmen kívül hagyta a befektetési kritériumokat. A csalás gyanúját azonban nem lehetett megerősíteni, mivel az ügyet az igazságügyi hatóságok elutasították.

Az OLAF függetlenül végezte tevékenységét és együttműködött különféle nemzeti hatóságokkal. Az OLAF vizsgálata szabálytalanságokat és gyanítható csalást tárt fel, valamint jelentős hiányosságokat a nemzeti hatóságok ellenőrzési kötelezettségeiben, és jelentős hibákat erősített meg a kockázatitőke-alap privatizációs folyamatában.

A felmerült nehézségek

Az ügyben nagy számú portfólióvállalkozás volt érintett. Az OLAF csupán korlátozott számú helyszíni ellenőrzést tudott végezni. A portfólióvállalkozásokkal kapcsolatos információk csak a kockázatitőke-alapnál begyűjtött információk révén álltak rendelkezésre. Néhány érintett vállalkozás már megszűnt. A hatóságok vonakodtak attól, hogy releváns információkkal lássák el az OLAF-ot.

Az azonosított gyengeségek

Az irányítási és kontrollrendszer hiányosságait az OLAF és a tagállam regionális számvevőszéke megerősítette.

Az uniós finanszírozásra megállapított jogosultsági kritériumok, amelyeknek az lenne a feladata, hogy megakadályozzák ezt a típusú szabálytalanságot és csalást, már be vannak vezetve. Továbbá a költségvetési rendelet 2018-ban elvégzett felülvizsgálata óta az összeférhetetlenség fogalommeghatározása kiterjed a megosztott irányítású alapokra, és a tagállamoknak európai bizottsági iránymutatás is rendelkezésükre áll az összeférhetetlenségről.

 

2021. MÁRCIUS 26.
Fraud in risk capital funds HU