Glavni sadržaj
Anti-Fraud Knowledge Centre

Prijevara u fondovima rizičnog kapitala

Znakovi upozorenja

Pokazatelji i znakovi prijevare koji su pobudili sumnju bili su:

  • društva u vlasništvu jedne obitelji bila su povlašteni članovi fonda rizičnog kapitala
  • privatna ulaganja upravitelja fonda u portfeljna društva fonda.

Opis obrasca prijevare

Nepravilnosti su se uglavnom odnosile na nepoštovanje kriterija odabira za udjele u fondu rizičnog kapitala.  Fond rizičnog kapitala, koji je prije i nakon privatizacije vodila ista uprava, ostvario je nepropisna ulaganja u 44 društva i zanemario kriterije ulaganja. Na primjer, financijska sredstva primila su društva koja nisu bila ni mala ni srednja poduzeća, kao i poduzeća u financijskim poteškoćama ili društva kojima prijeti rizik od nesolventnosti. To je u suprotnosti s kriterijima prihvatljivosti koji vrijede za dodjelu sredstava Unije.

Kako je prijevara otkrivena

Sumnje na prijevaru i nepravilnosti prijavili su jedan zviždač i novinari. Iznesene optužbe ukazuju na to da je ulagački tim fonda rizičnog kapitala tijekom razdoblja financiranja od 2000 do 2006. i od 2007. do 2013. davao prednost društvima koja prema pravilima europskih strukturnih fondova nisu bila prihvatljiva za ulaganje.

OLAF je istražio trećinu ukupnog portfelja ulagačkog tima fonda rizičnog kapitala i zaključio da je fond rizičnog kapitala ostvarivao nepropisna ulaganja i zanemarivao kriterije ulaganja. Međutim, nije bilo moguće potvrditi sumnju na prijevaru jer su pravosudna tijela odbacila predmet.

OLAF je svoje aktivnosti provodio neovisno i surađivao je s različitim nacionalnim tijelima. U okviru OLAF-ove istrage utvrđene su nepravilnosti i sumnja na prijevaru te znatni nedostaci u obvezama kontrole nacionalnih tijela. Osim toga potvrđeni su ozbiljni propusti u postupku privatizacije fonda rizičnog kapitala.

Zabilježene poteškoće

Slučaj je obuhvaćao velik broj portfeljnih društava. OLAF je mogao provesti tek ograničen broj provjera na terenu. Informacije povezane s portfeljnim društvima bile su dostupne samo u okviru informacija prikupljenih od fonda rizičnog kapitala. Neka od uključenih društava već su bila raspuštena. Tijela nisu bila voljna dati OLAF-u relevantne informacije.

Uočene slabosti

OLAF i Regionalni revizorski sud države članice potvrdili su nedostatke u sustavu upravljanja i kontrole.

Kriteriji prihvatljivosti utvrđeni za financiranje sredstvima Unije kojima bi se trebala spriječiti takva vrsta nepravilnosti i prijevare sada su uspostavljeni. Nadalje, revidiranjem Financijske uredbe 2018. definicija sukoba interesa proširena je na fondove s podijeljenim upravljanjem te su državama članicama dostupne smjernice Europske komisije o sukobu interesa.

 

26. OŽUJKA 2021.
Fraud in risk capital funds HR