Země: Itálie
Kategorie činnosti: Systémy a nástroje
Kontakt: Řídicí orgán národního operačního programu PON GOV
http://www.pongovernance1420.gov.it/en/ ; https://www.agenziacoesione.gov.it/
adg [dot] pongovagenziacoesione [dot] gov [dot] it (adg[dot]pongov[at]agenziacoesione[dot]gov[dot]it) ; adg [dot] pongov14-20pec [dot] agenziacoesione [dot] gov [dot] it (adg[dot]pongov14-20[at]pec[dot]agenziacoesione[dot]gov[dot]it)
Hrozící riziko (rizika) podvodu:
- Střet zájmů
- Vyhýbání se zadávacímu řízení nebo manipulace se zadávacím řízením
- Dvojí financování
- Tajná dohoda
- Manipulace s náklady na projekt
Souvislosti a cíle
Italský národní operační program „Správa a institucionální kapacita“ (PON GOV) řídí Italská agentura pro územní soudržnost společně se dvěma zprostředkujícími subjekty (ZS): oddělení veřejných služeb v rámci Předsednictví Rady ministrů a Ministerstvo spravedlnosti. Auditním orgánem (AO) je Ministerstvo hospodářství a financí, přičemž roli certifikačního orgánu zastává speciální útvar v rámci Italské agentury pro územní soudržnost. Program PON GOV přidělil rozpočet ve výši 805 milionů EUR v období od roku 2014 do roku 2020 a podporuje budování kapacit a inovace všech orgánů veřejné správy. 80 % zdrojů je vyčleněno pro méně rozvinuté regiony (Basilicata, Kalábrie, Kampánie, Apulie a Sicílie). V roce 2017 vytvořila Italská agentura pro územní soudržnost v rámci programu PON GOV skupinu pro hodnocení rizika podvodu (Gruppo di Valutazione del Rischio Frode – skupina GVRF) s cílem minimalizovat riziko podvodného jednání, neustále vyhodnocovat potenciální rizika podvodu a přijímat přiměřená preventivní a nápravná opatření[1]. Skupina GVRF založila svou činnost na nástroji pro sebehodnocení rizika podvodu, který vychází z pokynů EK EGESIF_14-0021-00 vydaných dne 16/06/2014[2]. Nástroj EK pro sebehodnocení rizika hodnotí pravděpodobnost a dopad specifických a obecně uznávaných rizik podvodu, která se týkají zejména klíčových procesů, jako jsou:
Obecná metodika EK pro posuzování rizika podvodu obsahuje 5 hlavních kroků:
Cílové riziko se týká úrovně rizika po zvážení účinků stávajících a plánovaných kontrol. Je to úroveň rizika, kterou ŘO pokládá za únosnou. |
[1] http://www.pongovernance1420.gov.it/it/istituzione-del-gruppo-di-valutazione-dei-rischi-di-frode/
[2] https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/informat/2014/guidance_fraud_risk_assessment_cs.pdf
Popis činnosti
S ohledem na pokyny EK byly specifické cíle skupiny GVRF v rámci programu PON GOV stanoveny takto:
Skupiny GVRF se účastní ŘO i certifikační orgán a ZS. Skupinu tvoří:
Při auditu dokončeného posouzení rizik ze strany AO se AO přímo nepodílí na určování úrovně expozice rizika, ale účastní se procesu posouzení v roli poradce nebo pozorovatele. Metodický postup tohoto procesu má tuto posloupnost:
Skupina GVRF vycházela z popisné dokumentace, která byla přiložena k nástroji sebehodnocení rizika a která byla původně vydána v rámci pokynů EK EGESIF_14-0021-00, jako „doplněk“ k excelovému nástroji. V této popisné dokumentaci je uvedeno:
Účelem tohoto „dodatečného“ dokumentu je usnadnit čtení hodnocení (pouze numerických) uvedených v nástroji a umožnit jasné a přehledné posouzení dosažených závěrů. Systém sebehodnocení rizika podvodu nástroje PON GOV byl prezentován jako nejosvědčenější postup na hlavní akci pro vytváření sítí veřejné správy v Itálii nazvané FORUM PA 2018. |
Faktory, které jsou klíčem k úspěchu
- Členové skupiny GVRF byli vybráni na základě vysoké úrovně odbornosti a měli jednoznačně uznávané kompetence. To je důležité, protože při auditech prováděných AO je zohledňována úroveň odbornosti členů skupiny – viz příloha 4, bod C.1.1 pokynů EGESIF. Složení skupiny bylo záměrně různorodé a tato různorodost byla výhodou při integraci stanovisek různých orgánů do monitorovacích činností, protože díky tomu je strategie boje proti podvodu komplexnější.
- Skupinu GVRF dále podporovala technická omezená dílčí pracovní skupina zaměřená na sdílení metodik, interpretaci případných pochyb/vysvětlení a na proces vytváření jednotlivých nástrojů hodnocení. Vzhledem k tomu, že skupina GVRF byla jen jedna, bylo rozhodnuto, že v rámci programu PON GOV budou vytvořeny tři samostatné nástroje sebehodnocení, přičemž každý ZS a ŘO bude mít vlastní nástroj sebehodnocení.
- Zásadní je zajistit nezbytnou nezávislost a objektivitu sebehodnocení. Skupina GVRF nechávala každý ŘO/ZS pracovat samostatně a provádět vlastní vnitřní analýzu, mapování rizika a hodnocení rizika podvodů, které se mohou vztahovat k jejich projektům.
Zjištěné problémy a získané poznatky
Skupina GVRF se setkala s těmito problémy:
- Aby bylo sebehodnocení skupiny GVRF co nejpřesnější, je třeba zpracovat obrovské množství dokumentace a informací. Skupina GVRF využívala podporu koordinační jednotky v ŘO. Tato jednotka se starala o shromažďování a dokumentaci informačních zdrojů během procesu hodnocení rizika a podporovala proces sebehodnocení (což byl jeden z nejnáročnějších aspektů tohoto procesu kvůli obrovskému množství dokumentů, které bylo nutno shromáždit a analyzovat).
- Provádění důkladného posouzení potenciálních rizik podvodu v rámci životního cyklu projektu není snadné. Součástí tohoto posouzení musí být výběr operace, realizace projektu, kontrola, ale také platba a certifikace výdajů (tzv. mapování procesů a rizik).
- Skupina vyžadovala aktivní zapojení různých oblastí/struktur/úřadů/útvarů a příslušných pracovníků (příklad: oddělení veřejných nabídek a nákupů, personální oddělení, rozpočtové oddělení, platební oddělení, oddělení pro transparentnost manažerů a protikorupční oddělení).
Potenciál pro převoditelnost
Systém sebehodnocení rizika podvodu (pod pojmem „systém“ se rozumí jak proces/metodika, tak i nástroje) lze převést do dalších členských států EU, protože faktory úspěchu (složení skupiny GVRF, funkční organizace činností, použitá pracovní metodika a nástroje) jsou při náležitých nutných úpravách replikovatelné. Nástroj pro sebehodnocení rizika podvodu (a průvodní zprávu) lze dále přizpůsobit charakteristickým rysům každého programu a jeho hodnoticí a monitorovací funkce upravit tak, aby byly více cílené a metodické. Například by bylo možné zavést nové rizikové faktory a tím i nové kontrolní body / zmírňující opatření zaměřená na potenciální rizika podvodu, která by se mohla vyskytnout při výběru, realizaci, kontrole a certifikačních fázích projektů EU. V některých zemích EU může být jeden program spravován různými strukturami ŘO a ZS (např. Španělsko). V těchto zemích by bylo rozumné, kdyby měly jednu skupinu GVRF (složenou ze zástupců každé veřejné správy), z nichž každá by měla vlastní nástroje sebehodnocení (a nikoli jeden nástroj sebehodnocení pro celý program). Jak vyplývá ze zkušeností z programu PON GOV, každá správa si může nástroje upravit a přizpůsobit vlastním specifikům, a tak pracovat nezávisle a objektivně. |