Zemlja: Italija
Kategorija prakse: sustavi i alati
Podaci za kontakt: Upravljačko tijelo nacionalnog operativnog programa PON GOV
http://www.pongovernance1420.gov.it/en/ ; https://www.agenziacoesione.gov.it/
adg [dot] pongovagenziacoesione [dot] gov [dot] it (adg[dot]pongov[at]agenziacoesione[dot]gov[dot]it) ; adg [dot] pongov14-20pec [dot] agenziacoesione [dot] gov [dot] it (adg[dot]pongov14-20[at]pec[dot]agenziacoesione[dot]gov[dot]it)
Suzbijeni rizici od prijevara:
- sukob interesa
- izbjegavanje postupaka javne nabave ili manipulacija njima
- dvostruko financiranje
- tajno dogovaranje
- manipulacija troškovima projekta
Kontekst i ciljevi
Talijanskim nacionalnim operativnim programom „Kapaciteti uprave i institucija” (PON GOV) upravlja talijanska agencija za teritorijalnu koheziju u suradnji s dvama posredničkim tijelima: Odjelom za javnu službu u okviru predsjedništva Vijeća ministara i Ministarstvom pravosuđa. Tijelo za reviziju je Ministarstvo gospodarstva i financija, a ulogu tijela za ovjeravanje obavlja poseban odjel u okviru talijanske agencije za teritorijalnu koheziju. U okviru programa PON GOV iz proračuna je izdvojeno 805 milijuna EUR u razdoblju od 2014. do 2020. te se njime podupire jačanje kapaciteta i inovacija svih javnih uprava. Ukupno 80 % sredstava namijenjeno je manje razvijenim regijama (Basilicata, Kalabrija, Kampanija, Apulija i Sicilija). Talijanska agencija za teritorijalnu koheziju osnovala je 2017. skupinu za procjenu rizika od prijevara (Gruppo di Valutazione del Rischio Frode – skupina GVRF) u okviru programa PON GOV s ciljem smanjenja rizika od prijevarnog ponašanja te kako bi se potencijalni rizik od prijevara redovno procjenjivao i kako bi se donosile primjerene preventivne i korekcijske mjere[1]. Skupina GVRF temeljila je svoj rad na alatu za samoprocjenu rizika od prijevara iz smjernica Europske komisije EGESIF n.14-0021-00 objavljenih 16. lipnja 2014.[2] Komisijin alat za samoprocjenu obuhvaća vjerojatnost i učinak konkretnih i uobičajeno prepoznatih rizika od prijevara koji su posebno važni za ključne postupke kao što su:
Komisijina opća metodologija za procjenu rizika od prijevara provodi se u pet glavnih koraka:
Ciljni rizik odnosi se na razinu rizika nakon razmatranja učinaka svih postojećih i planiranih kontrola. Riječ je o razini rizika koju upravljačko tijelo smatra podnošljivom. |
[1] http://www.pongovernance1420.gov.it/it/istituzione-del-gruppo-di-valutazione-dei-rischi-di-frode/
[2] https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/informat/2014/guidance_fraud_risk_assessment.pdf
Opis prakse
Uzimajući u obzir Komisijine smjernice, posebni ciljevi skupine GVRF u okviru programa PON GOV bili su:
Upravljačko tijelo, tijelo za ovjeravanje i posredničko tijelo sudjeluju u skupini GVRF. Skupina se sastoji od:
Kada tijela za reviziju revidiraju dovršene procjene rizika, ona ne preuzimaju izravnu ulogu u donošenju odluke o razini izloženosti riziku, već sudjeluju u postupku procjene u savjetodavnoj ulozi ili kao promatrači. Metodološki pristup postupku odvijao se prema redoslijedu navedenom u nastavku:
Skupina GVRF smatrala je taj opisni dokument priložen alatu za samoprocjenu, koji je prvotno objavljen u smjernicama Europske komisije EGESIF 14-0021-00, „dodatkom” alatu u Excelu. U tom opisnom dokumentu navodi se sljedeće:
Svrha tog „dodatnog” dokumenta lakše je čitanje procjena (samo brojčanih) koje se prikazuju u alatu i osiguravanje jasnog i točnog pregleda donesenih zaključaka. Sustav za samoprocjenu rizika od prijevara alata u okviru programa PON GOV predstavljen je kao najbolja praksa na glavnom događaju za umrežavanje javnih uprava u Italiji pod nazivom FORUM PA 2018. |
Ključni čimbenici za uspjeh
- Članovi skupine GVRF odabrani su na temelju stručnosti visoke razine i jasno prepoznatljivih kompetencija. To je važno zato što se u revizijama koje provode tijela za reviziju u obzir uzima razina stručnosti članova skupine (vidjeti Prilog 4. točku C.1.1. smjernica EGESIF). Sastav je namjerno bio transverzalne prirode i ta je raznolikost bila korisna u integraciji različitih institucijskih stajališta u aktivnosti praćenja jer je zbog nje strategija za borbu protiv prijevara sveobuhvatnija.
- Skupinu GVRF podupirala je i tehnički ograničena radna podskupina čiji je cilj dijeljenje metodologija, tumačenje mogućih sumnji / pojašnjavanje i razvijanje pojedinačnih alata za procjenu. Iako postoji samo jedna skupina GVRF, donesena je odluka da se izrade tri odvojena alata za samoprocjenu u okviru programa PON GOV, tako da svako posredničko tijelo i upravljačko tijelo ima svoj alat za samoprocjenu.
- Nužno je osigurati potrebnu neovisnost i objektivnost samoprocjena. Skupina GVRF omogućila je svakom upravljačkom tijelu / posredničkom tijelu da svoj rad obavlja neovisno i da provodi interne analize, mapiranje rizika i procjenu rizika od prijevara koji mogu biti povezani s njihovim projektima.
Ključni čimbenici za uspjeh
Skupina GVRF suočila se sa sljedećim izazovima:
- Trebalo je obraditi veliku količinu dokumentacije i informacija kako bi samoprocjena skupine GVRF bila što točnija. Skupina GVRF oslanjala se na potporu jedinice za koordinaciju upravljačkog tijela. Ta je jedinica vodila brigu o prikupljanju i dokumentaciji izvora informacija tijekom postupka procjene rizika i podupirala je postupak samoprocjene (jedan od najzahtjevnijih aspekata postupka zbog samog broja dokumenata koje je trebalo prikupiti i analizirati).
- Zadaća provedbe temeljite procjene mogućih rizika od prijevara tijekom cijelog projektnog ciklusa nije jednostavna. Procjena mora uključivati odabir operacija, provedbu projekta, kontrolu te plaćanje i ovjeravanje rashoda (takozvano mapiranje postupaka i rizika).
- Skupini je bila potrebna aktivna uključenost različitih područja, struktura, ureda, odjela i povezanog osoblja (na primjer: ured za natječajne postupke i nabavu, kadrovska služba, ured za upravljanje proračunom, ured za plaćanja, voditelj ureda za transparentnost i borbu protiv korupcije).
Mogućnost prijenosa
Sustav za samoprocjenu rizika od prijevara (s time da se „sustav” odnosi i na postupak/metodologiju i na alate) može se prenijeti u druge države članice jer se čimbenici za uspjeh (sastav skupine GVRF, operativna organizacija aktivnosti, radna metodologija i upotrijebljeni alati) mogu replicirati uz potrebne prilagodbe.
Alat za samoprocjenu rizika od prijevara (i popratno izvješće) može se dodatno prilagoditi razlikovnim obilježjima svakog programa kako bi njegove funkcije procjena i praćenja bile usmjerenije i dosljednije. Na primjer, mogu se unositi novi čimbenici rizika, a samim time i nove kontrolne točke / aktivnosti za ublažavanje usmjerene na moguće rizike od prijevara do kojih može doći u fazi odabira, provedbe, kontrole i ovjeravanja projekata EU-a.
Druge države članice mogu imati jedan program kojim upravljaju različite strukture upravljačkog tijela i posredničkog tijela (kao što je Španjolska). Za te zemlje logično bi bilo imati jednu skupinu GVRF sastavljenu od predstavnika svake uprave koji imaju svoje alate za samoprocjenu, a ne jedan alat za samoprocjenu u okviru čitavog programa. Kako je pokazalo iskustvo u okviru programa PON GOV, svaka uprava može prilagođavati i usklađivati alate u skladu sa svojim posebnostima i, samim time, djelovati na neovisan i objektivan način.