Państwo: Włochy
Kategoria działania: Systemy i narzędzia
Osoba wyznaczona do kontaktów: Instytucja zarządzająca krajowym programem operacyjnym PON GOV
http://www.pongovernance1420.gov.it/en/ ; https://www.agenziacoesione.gov.it/
adg [dot] pongovagenziacoesione [dot] gov [dot] it (adg[dot]pongov[at]agenziacoesione[dot]gov[dot]it) ; adg [dot] pongov14-20pec [dot] agenziacoesione [dot] gov [dot] it (adg[dot]pongov14-20[at]pec[dot]agenziacoesione[dot]gov[dot]it)
Zwalczane rodzaje ryzyka nadużyć finansowych:
- Konflikt interesów
- Unikanie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego lub manipulowanie nimi
- Podwójne finansowanie
- Zmowa
- Manipulacja kosztami projektu
Kontekst i cele
Włoski Krajowy Program Operacyjny „Ład i zdolności instytucjonalne” (PON GOV) jest zarządzany przez Włoską Agencję Spójności Terytorialnej wraz z dwoma instytucjami pośredniczącymi (IP): Departament Służby Publicznej przy Prezydium Rady Ministrów i Ministerstwo Sprawiedliwości. Instytucją audytową (AA) jest Ministerstwo Gospodarki i Finansów, natomiast rolę instytucji certyfikującej (CA) pełni określony dział we Włoskiej Agencji Spójności Terytorialnej. W ramach programu PON GOV przydzielono budżet w wysokości 805 mln euro na okres od 2014 do 2020 r. i wspiera się ‑budowanie zdolności i innowacje we wszystkich administracjach publicznych. 80% środków przeznaczono dla regionów słabiej rozwiniętych (Basilicata, Kalabria, Kampania, Apulia i Sycylia). W 2017 r. włoska Agencja Spójności Terytorialnej powołała grupę ds. oceny ryzyka nadużyć finansowych (Gruppo di Valutazione del Rischio Frode – grupa GVRF) w ramach programu PON GOV w celu zminimalizowania ryzyka nieuczciwego zachowania, zapewnienia ciągłej oceny potencjalnego ryzyka oszustw oraz przyjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych i naprawczych[1]. Podczas swoich prac grupa GVRF korzystała z narzędzia samooceny ryzyka nadużyć finansowych opisanego w wytycznych KE EGESIF (Grupa Ekspertów ds. Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych) nr 14-0021-00 opublikowanych w dniu 16.06.2014 r.[2] Narzędzie samooceny KE obejmuje prawdopodobieństwo i wpływ szczególnego i powszechnie uznanego ryzyka nadużyć finansowych, szczególnie istotnego dla kluczowych procesów, takich jak:
Ogólna metodyka KE przeprowadzania oceny ryzyka nadużyć finansowych składa się z pięciu głównych etapów:
Ryzyko docelowe oznacza poziom ryzyka po rozważeniu wpływu jakichkolwiek obowiązujących lub planowanych kontroli. Jest to poziom ryzyka, który dla IZ jest do przyjęcia. |
[1] http://www.pongovernance1420.gov.it/it/istituzione-del-gruppo-di-valutazione-dei-rischi-di-frode/
[2] https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/informat/2014/guidance_fraud_risk_assessment.pdf
Opis działania
Biorąc pod uwagę wytyczne KE, szczegółowe cele grupy GVRF w ramach programu PON GOV były następujące:
IZ, jak również IC i IP wchodzą w skład grupy GVRF. Grupa składa się z:
Kiedy organy IA prowadzą audyt zakończonej oceny ryzyka, nie odgrywają one bezpośredniej roli w podejmowaniu decyzji o poziomie ekspozycji na ryzyko, lecz uczestniczą w procesie oceny w roli doradczej lub jako obserwatorzy. Metodyczne podejście do procesu wprowadzono w następującej kolejności:
Grupa GVRF powołała się na dokument opisowy dołączony do narzędzia samooceny, który pierwotnie opublikowano w nocie KE EGESIF 14-0021-00, jako „dodatkowy” dokument załączony do narzędzia w programie Excel. Ten opisowy dokument przedstawia:
Celem tego „dodatkowego” dokumentu jest ułatwienie odczytania ocen (wyłącznie danych liczbowych) przedstawionych w narzędziu oraz umożliwienie jasnego i dokładnego przeanalizowania wyciągniętych wniosków. System samooceny ryzyka nadużyć finansowych narzędzia PON GOV przedstawiono jako najlepszą praktykę podczas głównego wydarzenia mającego na celu tworzenie sieci kontaktów w administracji publicznej we Włoszech pod nazwą FORUM PA 2018. |
Główne czynniki sukcesu
- Członków grupy GVRF wybrano na podstawie wysokiego poziomu wiedzy specjalistycznej i wyraźnie stwierdzonych kompetencji. Jest to istotne, ponieważ podczas kontroli instytucja audytowa uwzględnia poziom wiedzy fachowej członków grupy – zob. załącznik 4 pkt C.1.1 wytycznych EGESIF. Członków grupy celowo wybrano w sposób przekrojowy, a jej różnorodność była zaletą, która pomogła włączyć poglądy różnych instytucji do działań w zakresie monitorowania. Dzięki temu strategia zwalczania nadużyć finansowych ma bardziej wyczerpujący charakter.
- Ponadto grupa GVRF otrzymywała dalsze wsparcie ze strony technicznej podgrupy roboczej o zastrzeżonym składzie, której celem było udostępnianie metodyki, interpretacji ewentualnych wątpliwości/wyjaśnień, jak również tworzenie indywidualnych narzędzi do przeprowadzania oceny. Istnieje tylko jedna grupa GVRF, jednak podjęto decyzję o utworzeniu 3 oddzielnych narzędzi samooceny w ramach programu PON GOV, tak aby każda IP i IZ posiadała własne narzędzie samooceny.
- Konieczne jest zapewnienie niezbędnej niezależności i obiektywności samooceny. W ramach grupy GVRF każda IZ/IP może wykonywać swoją pracę niezależnie, a także we własnym zakresie przeprowadzać analizy, mapować ryzyko i oceniać ryzyko nadużyć finansowych, które mogą być związane z ich projektami.
Napotkane wyzwania i wyciągnięte wnioski
Grupa GVRF stanęła przed następującymi wyzwaniami:
|
Potencjał w zakresie możliwości przenoszenia
System samooceny ryzyka nadużyć finansowych (przez „system” rozumiemy zarówno proces/metodykę, jak i narzędzia) można zastosować w innych państwach członkowskich UE, ponieważ czynniki decydujące o sukcesie (skład grupy GVRF, operacyjna organizacja działań, metodyka pracy i stosowane narzędzia) można odtworzyć, wprowadzając odpowiednie zmiany.
Narzędzie samooceny ryzyka nadużyć finansowych (oraz towarzyszące mu sprawozdanie) można dodatkowo dostosować do szczególnych cech każdego programu, dzięki czemu jego funkcje oceny i monitorowania będą bardziej ukierunkowane i metodyczne. Na przykład można by wprowadzić nowe czynniki ryzyka, a co za tym idzie, nowe punkty kontroli/działania ograniczające ukierunkowane na potencjalne ryzyko nadużyć finansowych, które mogą wystąpić na etapie wyboru, realizacji, kontroli i certyfikacji projektów UE.
Inne państwa członkowskie UE mogą mieć jeden program zarządzany w ramach różnych struktur IZ i IP (np. Hiszpania). W przypadku tych państw zasadne byłoby istnienie jednej grupy GVRF (składającej się z przedstawicieli wszystkich administracji), która miałaby swoje własne narzędzia samooceny (zamiast jednego narzędzia samooceny dla całego programu). Jak wynika z praktyki, w ramach realizacji PON GOV każda administracja może dostosować narzędzia do swojej specyfiki i w związku z tym pracować w sposób niezależny i obiektywny.