Země: Lotyšsko
Kategorie osvědčené praxe: Systémy a nástroje
Kontakt:
- Speciální vyšetřovací služba (STT)
- https://www.stt.lt/en
- Webové stránky
- documentsstt [dot] lt (documents[at]stt[dot]lt)
Úspěšně zvládnuté riziko(a) podvodu
- Korupce
- Úplatkářství
- Střet zájmů
- Zamezení manipulaci s postupy při veřejných zakázkách
- Tajná úmluva
Kontext a cíl(e)
Speciální vyšetřovací služba (STT) byla založena v roce 1997 a slouží jako hlavní litevský orgán pro boj s korupcí. V roce 2000 se stala nezávislou institucí pro vymáhání právních předpisů. Odpovědná je přímo prezidentovi a parlamentu Litevské republiky. Jako orgán činný v trestním řízení provádí informování a kriminální vyšetřování tím, že odhaluje a vyšetřuje trestné činy v oblasti korupce. Kromě toho vytváří a provádí preventivní protikorupční opatření. Angažuje se také v oblasti protikorupčního vzdělávání a zvyšování povědomí. STT předkládá své výroční zprávy parlamentu. Během roku pravidelně podává hlášení parlamentu, konkrétním zúčastněným stranám nebo široké veřejnosti týkající se zjištěných korupčních případů nebo rizik. Tyto zprávy a hlášení tvoří základ pro zlepšování zákonů a předpisů a také podporují vyšetřování trestné činnosti.
V roce 2018 byla v rámci STT zavedena nová funkce: analytické protikorupční zpravodajské oddělení. Sestává z divize strategické analýzy, divize taktické analýzy a divize operativní analýzy. Zatímco analytické činnosti STT se dříve zaměřovaly na poskytování operativní podpory kriminálnímu zpravodajství a vyšetřování, nová funkce má preventivnější přístup. S vědomím, že vyšetřování je časově náročné a často nákladné, je cílem této funkce zjistit rizika korupce dříve, než dojde k trestným činům a následným škodám. K tomuto účelu STT zakoupila a přizpůsobila několik IT systémů a vyškolila své zaměstnance v jejich používání a programování. Celkovým cílem je posílení řízení rizik korupce na základě údajů vytvořením analytického modelu pro objemná data, který bude poskytovat účinnější a včasnější identifikaci a analýzu rizik korupce, aby se zabránilo projevům trestných činů souvisejících s korupcí. To umožní efektivnější a kvalitnější analýzu obrovského množství dat, která má STT k dispozici, a také různé typy analýz, včetně vizualizace různých dat v různých formátech, které dosud nebyly možné . |
Popis použité praxe
|
Jedinečné prvky
|
Výsledky a výstupy
Hmatatelné výsledky zahrnují:
Očekávané dlouhodobé výsledky:
|
Klíčové faktory úspěchu
|
Zjištěné problémy/výzvy a poučení
|
Potenciál přenositelnosti
Úspěch analytického systému STT je na jedné straně založen na existenci STT jako instituce. Takový nezávislý protikorupční orgán, který vyšetřuje a vydává zprávy o korupci založené na datech, ve většině zemí EU v současnosti neexistuje. Na druhé straně může systém fungovat pouze proto, že STT má přístup k mnoha státním rejstříkům a může získat přístup k určitým finančním informacím i bez probíhajícího vyšetřování. Ve většině ostatních zemí EU to není možné. Koncept informačního systému STT je nicméně stále přenositelný, pokud by byl integrován do institucionálního a právního uspořádání jiného členského státu. Jiné země by také mohly použít různé dostupné zdroje dat k detekci podezřelých vztahů, opakujících se vzorců nebo anomálií a vyšetření korupčních rizik dříve, než dojde ke korupčním trestným činům. V tom by se mohly inspirovat na příkladu STT.
|