Държава: Словашка република (с ОИСР)
Категория на практиката: Насоки и модели на шаблони
За контакт:
- Сътрудничество на ОИСР с Кабинет на вицепремиера на Словашката република по инвестиции и информатизация
- Уеб сайт
- Gavin [dot] UGALEoecd [dot] org (Gavin[dot]UGALE[at]oecd[dot]org); Lisa [dot] KILDUFFoecd [dot] org (Lisa[dot]KILDUFF[at]oecd[dot]org)
Противопоставени са рисковете от измами
- Корупция
- Подкуп
- Избягване или манипулиране на процедури за възлагане на обществени поръчки
- Тайно споразумение
- Манипулиране на разходите по проекта
Контекст и цели
Европейските структурни и инвестиционни (ЕСИ) фондове разполагаха с 450 милиарда EUR за периода на планиране 2014 – 2020 г., от които над 15 милиарда EUR бяха отпуснати на Словашката република. Много държави са изправени пред затруднения при управлението на рисковете от измами и корупция, свързани с ЕСИ фондове. По време на програмния период 2007 – 2013 г. Словашката република подаде сигнали за нередности, свързани с: а) липса на прозрачност при подбора на проекти; б) нарушения на процедурите за възлагане на обществени поръчки; в) декларации за разходи, които не съответстват на извършената работа; и г) неосигуряване на лоялна конкуренция. По-специално Словашката република се сблъсква с пропуски по отношение на недостатъчна проверка от страна на управляващите органи (УО). Въпреки че Европейската комисия (ЕК) издава насоки (напр. свързани с оценки на риска от измами), документите са общи и не са специфични за всяка държава. Поради това Централният координиращ орган (ЦКБ), който управлява и координира изпълнението на оперативните програми сред словашките власти, се обърна към ОИСР с искане за съдействие за модернизиране на собствената му стратегия за управление на риска за европейските структурни и инвестиционни фондове. Проектът завърши с доклад, очертаващ специфична стратегия за управление на рисковете от измами и корупция, свързани с ЕСИ фондовете в Словашката република. Това послужи като основа за Словашката република да актуализира и приложи своята национална стратегия за борба с измамите. Освен това беше публикувано общо ръководство за повишаване на осведомеността относно схемите за измами, засягащи ЕСИ фондовете, с конкретни действия, които трябва да се предприемат. Ръководството не е конкретно само за Словашката република. |
Описание на практиката
Стратегия, специфична за страната През 18-месечен период ОИСР работи с Централния координиращ орган (ЦКБ) в рамките на правителствения кабинет на Словашката република, което включва мисии за установяване на факти и интервюта с четири представителни УО. В същото време редица други словашки власти бяха ангажирани в сътрудничеството, включително: Службата за обществени поръчки, Главната прокуратура, Антимонополната служба, Отделът за обществени поръчки в кабинета на заместник министър-председателя, Отделът за борба с корупцията на правителствения кабинет , Министерство на финансите (сертифициращ орган, одитен орган) и централното място за контакт за OLAF. ОИСР направи оценка на съответното законодателство, политики, практики и инструменти за управление на рисковете и организира пет работни срещи с участници в проекта. Експерти и специалисти от шест държави – членки на ЕС, споделиха своя опит под формата на практически казуси. Освен това ОИСР проведе проучване сред приблизително 80 специалисти от програмните органи в други държави членки, за да придобие представа за най-разпространените рискове и схеми за измами и корупция, с които се сблъскват други държави. И накрая, екипът на ОИСР изследва схеми за измами и корупция, включващи ЕСИ фондове. Това позволи на екипа на ОИСР да разбере по-задълбочено управлението на ЕСИ фондовете чрез деветте национални и регионални програми в Словашката република и съществуващата рамка за оценка на измамите и корупцията. Получената информация е публикувана в доклада „Справяне с рисковете от измами и корупция в Словашката република: стратегия с ключови действия за европейските структурни и инвестиционни фондове“ Този доклад е уникален ресурс, съобразен с конкретния контекст на Словашката република. Стратегията, очертана в доклада, идентифицира две ключови области за подобрение за страната:
За всяка област бяха идентифицирани различни проблеми и дефинирани приоритети със съответни ключови елементи на действие, като например:
Докладът също така предоставя образец за карта с показатели за управление на риска от измами за УО и списък на конкретни действия с предложен срок за изпълнение за правителството на Словашката република. Програмните органи в други държави – членки на ЕС, могат да използват този практически ресурс.
Общо ръководство
Екипът на ОИСР извърши проучване на специфични рискове, свързани с всеки етап от проектния цикъл, както и идентифицира превантивни и детективни действия, които да се предприемат за всеки етап, и идентифицира примерни казуси. Тази информация беше обобщена в насоките „Измами и корупция в европейските структурни и инвестиционни фондове: прожектор на общите схеми и превантивни действия“. Насоките обхващат управлението на ЕСИ фондовете като цяло и може да се прилагат за всяка държава – членка на ЕС. Въпреки че наръчникът не съдържа окончателен списък с рискове и действия, той предоставя моментна снимка на общите предизвикателства, пред които са изправени държавите – членки на ЕС, по отношение на измамите и корупцията в европейските структурни и инвестиционни фондове, като същевременно предлага начини за справяне с тях. Ръководството се фокусира върху индивидуална перспектива за риска. Рисковете, идентифицирани на всеки етап от проекта, включват например:
Конкретните действия, които трябва да се предприемат на всеки етап, включват, наред с другото:
Освен това въз основа на интервюта, изследвания и отговори на проучвания, насоките включват колекция от девет казуса за действителни схеми за измами/корупция на различни етапи на проекта. Всеки казус включва описание на случая и участващите извършители, тяхната тактика и предприети действия. Освен това изброява превантивни и детективски действия, които може да бъдат предприети от органи за възлагане, управление и сертифициране, както и от комисии за оценка и бенефициери. Като цяло ОИСР идентифицира ключови области, в които държавите може да подобрят управлението на риска в ЕСИ фондовете:
Съобщаване на резултатите Стратегията е публикувана през октомври 2019 г. в поредицата „Прегледи на управлението на ОИСР“ и е достъпна за изтегляне в интернет библиотеката на ОИСР (необходимо е влизане в профил) или може да бъде прочетена онлайн. Насоките може да бъдат директно изтеглени на уеб сайта на ОИСР. Публикацията е сведена чрез мрежата на ОИСР до знанието на експерти и специалисти в областта на управлението на ЕСИ фондове и е популяризирана в социалните медии. Докладът и насоките бяха официално представени същия месец със събитие, проведено от ОИСР, като публикациите бяха пуснати от тогавашния вицепремиер на Словашката република, г-н Ричард Раши и заместник генералния секретар на ОИСР – г-н Джефри Шлагенхауф. Словашки медии отразяваха старта на събитието. По време на Седмицата на почтеността през 2019 г. ОИСР също организира семинар с експерти от държави членки и институции на ниво ЕС, за да се придобие представа за перспективите им относно различни тематични области, свързани със стратегията. |
Уникални характеристики
|
Резултати и постижения
|
Ключови фактори за успех
|
Възникнали предизвикателства и взети поуки
|
Потенциал за прехвърляемостта
Други държави вече може да използват съществуващите документи като ресурси, особено насоките, които представят информация относно общите рискове през целия цикъл на проектите и общите схеми за измами/корупция, срещани в различни държави. Други държави обаче може да срещат предимно други видове рискове или да имат специфична правна структура. Също така управлението на средствата и броят на участващите институции е специфично за всяка държава. За да се приложат препоръките, очертани от ОИСР в други държави, те ще трябва да бъдат изменени в зависимост от конкретния контекст на всяка държава. Други държави може да изберат да следват подобен път на Словашката република и да ангажират ОИСР или други институции с опит в областта на управлението на риска от измами, за да извършат национален анализ и да издадат специфични за тях елементи на действие. Пречка за такъв проект може да бъде финансирането. Алтернатива е да се посвети вътрешен екип или отдел на тази задача. |