Kraj: Republika Słowacka (z OECD)
Kategoria praktyki:
- Wytyczne i modele szablonów
Kontakt:
- Współpraca OECD z Biurem Wicepremiera ds. Inwestycji i Informatyzacji Republiki Słowackiej
- Strona internetowa
- Gavin [dot] UGALEoecd [dot] org (Gavin[dot]UGALE[at]oecd[dot]org); Lisa [dot] KILDUFFoecd [dot] org (Lisa[dot]KILDUFF[at]oecd[dot]org)
Przeciwdziałanie ryzykom nadużyć finansowych:
- Korupcja
- Przekupstwo
- Unikanie procedur zamówień publicznych lub manipulowanie nimi
- Zmowa
- Manipulowanie kosztami projektu
Kontekst i cele
Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne (ESI) dysponowały 450 miliardami euro na okres planowania 2014-2020, z czego ponad 15 miliardów euro przydzielono Republice Słowackiej. Wiele krajów stoi przed wyzwaniami związanymi z zarządzaniem ryzykiem nadużyć finansowych i korupcji związanych z europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi. W okresie programowania 2007-2013 Republika Słowacka zgłosiła nieprawidłowości związane z: a) brakiem przejrzystości przy wyborze projektów; b) naruszeniami procedur przetargowych; c) deklaracjami wydatków niezgodne z wykonanymi pracami; oraz d) brakiem zapewnienia uczciwej konkurencji. W szczególności w Republice Słowackiej wystąpiły uchybienia związane z niewystarczającą weryfikacją przez instytucje zarządzające (IZ). Chociaż Komisja Europejska (KE) wydała wytyczne (np. dotyczące oceny ryzyka nadużyć finansowych), dokumenty mają charakter ogólny i nie dotyczą poszczególnych krajów. W związku z tym Centralny Organ Koordynujący (CCB), który zarządza i koordynuje wdrażanie programów operacyjnych wśród władz słowackich, zwrócił się do OECD z prośbą o pomoc w modernizacji własnej strategii zarządzania ryzykiem w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Zwieńczeniem projektu było sprawozdanie przedstawiające konkretną strategię zarządzania ryzykiem nadużyć finansowych i korupcji związanym z funduszami ESI w Republice Słowackiej. Posłużyło to jako podstawa do aktualizacji i wdrożenia krajowej strategii zwalczania nadużyć finansowych. Ponadto opublikowano ogólny przewodnik mający na celu zwiększenie świadomości na temat schematów nadużyć finansowych mających wpływ na europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne, zawierający konkretne działania do podjęcia. Przewodnik nie jest poświęcony wyłącznie Republice Słowackiej.
|
Opis praktyki
Strategia dla danego kraju W ciągu 18 miesięcy OECD współpracowała z Centralnym Organem Koordynującym (CCB) w ramach Urzędu Rządowego Republiki Słowackiej, co obejmowało misje informacyjne i wywiady z czterema reprezentatywnymi IZ. Równocześnie we współpracę zaangażowanych zostało wiele innych organów słowackich, w tym: Urząd Zamówień Publicznych, Prokuratura Generalna, Urząd Antymonopolowy, Dział Zamówień Publicznych w Biurze Wicepremiera, Dział Antykorupcyjny w Biurze Rządu, Ministerstwo Finansów (instytucja certyfikująca, instytucja audytowa) oraz centralny punkt kontaktowy dla OLAF-u. OECD oceniła odpowiednie prawodawstwo, polityki, praktyki i narzędzia zarządzania ryzykiem oraz zorganizowała pięć warsztatów z udziałem uczestników projektu. Eksperci i praktycy z sześciu państw członkowskich UE podzielili się swoimi doświadczeniami w formie praktycznych studiów przypadku. Ponadto OECD przeprowadziła ankietę wśród około 80 praktyków z organów programowych w innych państwach członkowskich. Jej celem było uzyskanie wglądu w najbardziej rozpowszechnione ryzyka nadużyć i korupcji oraz schematy, z którymi borykają się inne kraje. Na koniec zespół OECD zbadał przypadki nadużyć i korupcji z udziałem funduszy ESI. Pozwoliło to lepiej zrozumieć, w jaki sposób zarządzano europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi w ramach dziewięciu programów krajowych i regionalnych w Republice Słowackiej oraz obowiązujące ramy oceny ryzyka nadużyć finansowych i korupcji. Uzyskane spostrzeżenia opublikowano w Raporcie „Tackling Fraud and Corruption Risks in the Slovak Republic: A Strategy with Key Actions for the European Structural and Investment Funds” (Zwalczanie ryzyka nadużyć finansowych i korupcji w Republice Słowackiej: strategia z kluczowymi działaniami dla europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych). Niniejsze sprawozdanie jest wyjątkowym źródłem informacji, dostosowanym do specyficznego kontekstu Republiki Słowackiej. Strategia przedstawiona w sprawozdaniu określiła dwa kluczowe obszary, w których kraj ten powinien dokonać poprawy:
Dla każdego obszaru zidentyfikowano różne kwestie i priorytety wraz z określonymi kluczowymi elementami działań, takimi jak:
W sprawozdaniu przedstawiono również wzór karty wyników zarządzania ryzykiem nadużyć finansowych dla instytucji zarządzających oraz wykaz konkretnych działań wraz z proponowanym harmonogramem realizacji dla rządu Republiki Słowackiej. Z tego praktycznego źródła mogą korzystać władze programów innych państw członkowskich UE.
Ogólne wskazówki
Zespół OECD przeprowadził badania dotyczące specyficznych ryzyk związanych z każdym etapem cyklu projektowego, jak również zidentyfikował działania prewencyjne i detekcyjne, które należy podjąć dla każdego etapu oraz wskazał przykładowe studia przypadków. Informacje te zostały podsumowane w przewodniku „Fraud and corruption in European Structural and Investment Funds: A spotlight on common schemes and preventive actions” (Oszustwa i korupcja w europejskich funduszach strukturalnych i inwestycyjnych: spojrzenie na wspólne programy i działania zapobiegawcze). Przewodnik dotyczy ogólnie zarządzania funduszami ESI i może być stosowany w każdym państwie członkowskim UE. Chociaż nie przedstawia wyczerpującej listy zagrożeń i działań, daje obraz wspólnych wyzwań, przed którymi stoją państwa członkowskie UE w związku z nadużyciami finansowymi i korupcją w funduszach ESI, sugerując jednocześnie sposoby radzenia sobie z nimi. Przewodnik skupia się na indywidualnej perspektywie ryzyka. Są one identyfikowane na każdym etapie projektu i obejmują między innymi:
Konkretne działania do podjęcia na każdym etapie to m.in .:
Ponadto przewodnik zawiera zbiór dziewięciu studiów przypadku dotyczących rzeczywistych sytuacji, w których doszło do nadużyć/ korupcji na różnych etapach projektu. Przykłady oparto o wywiady, badania i odpowiedzi z ankiet. Każde studium przypadku zawiera opis sprawy i zaangażowanych w nią sprawców, ich taktykę oraz podjęte działania. Wymienia się w nim również środki zapobiegawcze i wyjaśniające, które mogą zostać podjęte przez instytucje zamawiające, zarządzające i certyfikujące, jak również komitety oceniające i beneficjentów. Ogólnie rzecz biorąc, OECD zidentyfikowała kluczowe obszary, w których kraje mogłyby poprawić zarządzanie ryzykiem w ramach funduszy ESI:
Przekazywanie wyników Strategię opublikowano w październiku 2019 r. w serii „OECD Governance Reviews” (Oceny OECD rządów); jest dostępna do pobrania w OECD i-Library (wymagane zalogowanie); można ją też przeczytać online. Przewodnik można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej OECD. Publikację przekazano za pośrednictwem sieci OECD ekspertom i praktykom w dziedzinie zarządzania funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi, była również promowana w mediach społecznościowych. Raport i Przewodnik zostały oficjalnie zaprezentowane w tym samym miesiącu podczas wydarzenia zorganizowanego przez OECD, gdzie publikacje przedstawili ówczesny Wicepremier Republiki Słowackiej, Richard Raši oraz Zastępca Sekretarza Generalnego OECD, Jeffrey Schlagenhauf. Słowackie media relacjonowały inaugurację Raportu. W ramach Integrity Week 2019 OECD zorganizowała również seminarium z udziałem ekspertów z państw członkowskich i instytucji szczebla unijnego, aby poznać ich punkt widzenia na różne obszary tematyczne związane ze strategią.
|
Wyjątkowe funkcje
|
Wyniki i rezultaty
|
Kluczowe czynniki sukcesu
|
Napotkane wyzwania i wyciągnięte wnioski
|
Potencjał do przenoszenia
Inne kraje mogą już korzystać z istniejących dokumentów jako zasobów, zwłaszcza z Przewodnika, który przedstawia informacje dotyczące typowych zagrożeń w całym cyklu projektowym oraz typowych schematów nadużyć finansowych/korupcji spotykanych w różnych krajach. Jednak mogą one przede wszystkim być narażone na różne rodzaje ryzyka lub mieć określoną strukturę prawną. Również sposób zarządzania funduszami i liczba zaangażowanych instytucji jest specyficzna dla każdego kraju. W celu wdrożenia zaleceń nakreślonych przez OECD w innych krajach, będą one musiały zostać zmienione w odniesieniu do specyficznego kontekstu każdego kraju. Inne państwa mogą zdecydować się pójść podobną drogą jak Republika Słowacka i zaangażować OECD lub inne instytucje posiadające doświadczenie w dziedzinie zarządzania ryzykiem nadużyć finansowych do przeprowadzenia krajowej analizy i wydania specyficznych dla nich punktów działania. Przeszkodą dla takiego projektu może być finansowanie. Alternatywą jest przeznaczenie do tego zadania wewnętrznego zespołu lub działu. |