Направо към основното съдържание
Anti-Fraud Knowledge Centre

Подправяне на документи, свързани с мярка за подпомагане по ЕСФ

Червен(и) флаг(ове)

През ноември 2011 г. регионалният междинен орган, управляващ програмата, е имал съмнения за измама във връзка с 3 заявления по проекта, подадени от дружество X (със законен представител лицето A) в партньорство с дружество Y (със законен представител лицето B) в северозападния регион на държавата членка.

Червените флагове в случая са били:

  • Съмненията за измама са били свързани с подписани декларации относно съществуването на административни ресурси. Като законен представител на дружество X лицето А e подписало няколко фалшиви декларации относно наличието на административни ресурси. Лицето B, представителят на партньора, е подкрепило това, като е подписало от името на дружество Y сходни декларации относно броя на служителите, посочени в заявлението за финансиране. За да подкрепят своите декларации, двамата представители са подправили официални удостоверения от национални органи. Те са включвали данъчни удостоверения с подправен текст от официални удостоверения. Съгласно националната база данни двете дружества не са имали служители по време на подаването на заявлението за финансиране. Въпреки това дружеството е представило официална декларация като част от своето заявление за финансиране, в която е било посочено, че разполага с 50 служители. Това несъответствие е подтикнало междинния орган да докладва своите съмнения на националната служба за борба с измамите. Стойността на поисканите безвъзмездни средства за всеки проект е била около 500 000 EUR.
  • Регионалният междинен орган е имал съмнения, че дружество X и дружество Y са споделяли едно и също единствено асоциирано предприятие, тъй като дружество Y е прехвърлило 99 % от дяловия си капитал на предприятие, регистрирано в Република Сейшели. Именно прехвърлянето на капитал извън ЕС е породило съмнения за потенциална измама. Тъй като според управителния орган това е представлявало показател за риск от измама, процесът на договарянето относно поисканите 500 000 EUR на проект е бил прекратен, след като заявителят не е отговорил на искането за разяснения, отправено от регионалния междинен орган.

Описание на схемата за измама

Смятало се е, че дружество X и дружество Y са по същество една и съща стопанска единица. Те са кандидатствали за съфинансиране по ЕСФ за 3 проекта в северозападния регион на държавата членка, като са използвали документи, които са били подправени от законния представител — лицето A. Фалшифицираните документи са включвали подправени данъчни удостоверения.

При по-нататъшното разследване от страна на националната служба за борба с измамите е било установено, че от дружество X са били подадени допълнителни 14 заявления за безвъзмездни средства от ЕС на обща стойност от 7 000 000 EUR по различни регионални програми за други региони на държавата членка. Дружество X е било получило предварителното финансиране от 850 000 EUR за тези 14 проекта. Тези плащания за предварително финансиране са били бързо изхарчени за разходи, които не са били част от бюджета от първоначалното заявление, напр. наеми за офиси и ИТ оборудване.

Лицето A е представило на междинния орган серия от фалшиви документи, за да обоснове как сумата от предварителното финансиране е била изразходвана. Тези документи са включвали:

  • искания за възстановяване на разходите, носещи печата и фалшифицирания подпис на експерт-счетоводителя;
  • договори, сключени с различни дружества;
  • фактури за парични трансакции от доставчици или доставчици на услуги;
  • приемни бележки за получаването на стоки;
  • документи от касовия апарат за обосновка на парични плащания;
  • фишове за заплати, които е изглеждало, че са били подписани от служители в рамките на проекта;
  • списъци с местоположенията на проектите, представени на представителите на управителния орган, за да се избегне извършването на проверки на място;
  • технически и финансови доклади — за да се докаже изпълнението на дейностите.

Лицето A е откраднало средствата на малки суми и е подправило гореспоменатите документи със съдействието на ръководителите и счетоводителката на проекта. Счетоводителката е използвал документи и официални печати на дружества, с които е имала връзка, за да подправи някои от документите. Никое от дружествата не е подписало в действителност документите, нито е извършило съответната дейност. По осъществяването на задачи, свързани с изпълнението на проекта, е бил постигнат минимален напредък. Лицето A е злоупотребило със средства с общ размер от 215 000 EUR, получени като предварително финансиране, като е извършило плащания за стоки и услуги, които не са били свързани с изпълнението на проекта.

Как е открита измамата

От националната служба за търговския регистър са били получени данни, за да се установи законността на дружествата и техният капацитет да извършват професионални дейности, и от териториалния инспекторат по труда — за да се установи точният брой на служителите на двете дружества. Националната служба за борба с измамите е проверила автентичността на данъчните удостоверения, според които бенефициерите не са имали неизплатени задължения. Това е било предварително условие по отношение на процедурата за договаряне. Автентичността на декларациите за съответствие и за допустимост, подадени от името на бенефициера от неговия правен представител, също е била проверена.

След проведеното от националната служба за борба с измамите разследване е било заключено, че не са налице достатъчно доказателства за съществуването на единствено асоциирано предприятие за дружество X и дружество Y. При разследването обаче са били открити доказателства, че двамата законни представители са подписали фалшиви декларации. Това е представлявало наказуемо нарушение съгласно националното законодателство.

При искането на националната служба за борба с измамите да бъде предоставен списък на всички проекти, в които са участвали двете дружества, е било установено, че дружество X е подало 14 други заявления за безвъзмездни средства от ЕС. По-нататъшен анализ е показал, че в тези заявления е бил приложен същият начин на действие, както в предишния случай — използването на фалшиви и подправени документи в подкрепа на заявлението. Националната служба за борба с измамите е уведомила централния управителен орган, който е прекратил всички договори за финансиране с дружество X, и Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК), която е провела разследване във връзка с:

  • представянето на фалшифицирани документи с намерение за незаконно получаване на средства на ЕС;
  • злоупотреба със средства на ЕС, без спазване на правните разпоредби;
  • представяне на фалшиви декларации;
  • подправяне на документи с подписи от частни лица;
  • съучастие и подбудителство за извършването на гореспоменатите престъпления.

През 2013 г. лицето А е било осъдено на 11 години затвор по обвинения за измама във връзка с всички 17 проекта. По-късно, през 2015 г., централната държавна прокуратура е осъдила ответникa лицето А на 8 години лишаване от свобода. Ответникът е потвърдил, че е извършил измамите сам.

След проведеното разследване на междинния орган е бил предоставен достъп до бази данни, включително националния търговски регистър и базата данни за заетостта, което е щяло да му помогне още при самото разследване.

Изразходваните от бенефициера средства не са били възстановени след разследването.

Възникнали проблеми

За да не бъде разкрит по време на проверките на място, бенефициерът е променил помещенията, където е трябвало да бъдат установени проектите. По този начин не е било възможно да се извършат проверките на място.

Установени слабости

  • Основната открита слабост е била невъзможността регионалният управителен орган да получи директен достъп до базите данни, управлявани от националните органи (данъчни, социални). Това по-късно е било поправено, за да се предостави на управителния орган достъп до националните бази данни.
  • Друга слабост е била допуснатата възможност бенефициерът да кандидатства многократно за съфинансиране в различни части на държавата, като използва един и същ начин на действие.
26 MАРТ 2021 Г.
Forgery of documentation BG
English
(235.43 KB - PDF)
Изтегляне