Opis
Cilj projekta bio je integrirati na tržište rada neaktivne osobne, nezaposlene i osobe u potrazi za radnim mjestom na radnom tržištu promicanjem aktivnih mjera u području regionalnog zapošljavanja. Projekt je primio potporu Nacionalnog sektorskog operativnog programa za razvoj ljudskih potencijala u razdoblju od 2007. do 2013.
Predmetni strukturni i investicijski fondovi
Europski socijalni fond (ESF)
Vrsta nepravilnosti
Krivotvorenje dokumenata
Mehanizam izvješćivanja
Regionalno posredničko tijelo obavijestilo je Nacionalni ured za borbu protiv prijevara o svojim sumnjama na prijevaru u početnim trima zahtjevima za financiranje dvaju društava, nakon čega je potonji pokrenuo istragu i analizirao dokumente koje su korisnici dostavili u svojim zahtjevima.
Prijava u sustavu za upravljanje nepravilnostima
Ne

Znakovi upozorenja
Regionalno posredničko tijelo koje je upravljalo programom u studenome 2011. izrazilo je svoje sumnje na prijevaru u pogledu triju zahtjeva za odobrenje projekta koje je dostavilo društvo X (čiji je pravni zastupnik poduzeće A) u partnerstvu s društvom Y (čiji je pravni zastupnik poduzeće B) u sjeverozapadnoj regiji države članice. Znakovi upozorenja u tom slučaju bili su:
|
Opis obrasca prijevare
Smatralo se da su društvo X i društvo Y u suštini isti subjekt. Podnijeli su zahtjev za sufinanciranje ESF-a za tri projekta u sjeverozapadnoj regiji države članice na temelju dokumenata koje je krivotvorilo poduzeće A, odnosno pravni zastupnik poduzeća. Lažni dokumenti uključivali su krivotvorene fiskalne certifikate. Naknadnom istragom Nacionalni ured za borbu protiv prijevara otkrio je da je društvo X podnijelo dodatnih 14 zahtjeva za bespovratna sredstva Unije ukupne vrijednosti od 7 000 000 EUR preko regionalnih programa drugih regija države članice. Za tih 14 projekata društvo X dobilo je pretfinanciranje u iznosu od 850 000 EUR. Ta su sredstva iz pretfinanciranja brzo potrošena na troškove kao što su najam ureda ili informatička oprema, koji nisu bili navedeni u početnom proračunu zahtjeva. Poduzeće A predočilo je posredničkom tijelu brojne lažne dokumente kako bi opravdalo potrošnju sredstava iz pretfinanciranja. Ti su dokumenti uključivali:
Poduzeće A kralo je financijska sredstva u malim iznosima i krivotvorilo prethodno navedene dokumente s voditeljima projekata i računovotkinjom. Računovotkinja se za krivotvorenje nekih od dokumenata koristila dokumentima i pravnim pečatima društava s kojima je bila povezana. Nijedno od društava nije zaista potpisalo dokumente ni obavilo posao. Ostvaren je minimalan napredak u ispunjavanju zadaća povezanih s provedbom projekata. Poduzeće A zloupotrijebilo je sredstva primljena u okviru pretfinanciranja u iznosu od 215 000 EUR plaćanjem robe i usluga koji nisu bili povezani s provedbom projekta. |
Kako je prijevara otkrivena
Nacionalni ured za registar trgovačkih društava osigurao je podatke za utvrđivanje zakonitosti društava i njihove sposobnosti da izvršavaju profesionalne aktivnosti, a područni inspektorat rada podatke za utvrđivanje točnog broja zaposlenika u obama društvima. Nacionalni ured za borbu protiv prijevara provjerio je vjerodostojnost fiskalnih certifikata u kojima se tvrdilo da korisnici nisu imali nepodmirenih dugova. To je bio preliminaran uvjet u postupku ugovaranja. Provjerena je i vjerodostojnost izjava o usklađenosti i prihvatljivosti, koje je u ime korisnika dostavio njegov pravni zastupnik. Nakon istrage Nacionalnog ureda za borbu protiv prijevara utvrđeno je da nije bilo dovoljno dokaza kojima bi se potkrijepilo postojanje jedinog partnera društva X i društva Y. Međutim, istragom je dokazano da su dva pravna zastupnika potpisala lažne izjave. Prema nacionalnom pravu to je bilo kažnjivo. Nacionalni ured za borbu protiv prijevara podnio je zahtjev za popis svih projekata u koje su dva društva uključena i u njemu se navodi da je društvo X podnijelo još 14 zahtjeva za bespovratna sredstva Unije. Dodatnom analizom utvrđeno je da je u tim zahtjevima upotrijebljen isti modus operandi kao i u prethodnom slučaju, odnosno upotreba lažnih i krivotvorenih dokumenata da bi se potkrijepili zahtjevi podnositelja. Nacionalni ured za borbu protiv prijevara obavijestio je središnje upravljačko tijelo, koje je obustavilo sve ugovore o financiranju s društvom X, i Nacionalnu upravu za borbu protiv korupcije (NAD), koja je provela istrage o:
Odgovorna osoba iz poduzeća A osuđena je 2013. na zatvorsku kaznu u trajanju od 11 godina za optužbe zbog prijevare u svih 17 projekata. Zatim je 2015. Središnje državno odvjetništvo osudilo odgovornu osobu iz poduzeća A na zatvorsku kaznu u trajanju od osam godina. Tuženik je priznao da je sam počinio prijevare. Nakon istrage posredničkom tijelu odobren je pristup bazama podataka, među ostalim nacionalnom registru trgovačkih društava i bazi podataka u području zapošljavanja, koje bi mu tijekom istrage bile od koristi. Nakon istrage financijska sredstva koja je korisnik potrošio nisu vraćena. |
Zabilježene poteškoće
Da ne bi bio otkriven provjerom na terenu, korisnik je promijenio prostore u kojima su se projekti trebali provoditi. Time je onemogućena provedba provjera na terenu.
Uočene slabosti
- Glavna uočena slabost jest nemogućnost regionalnog upravljačkog tijela da izravno pristupi bazama podataka kojima upravljaju nacionalna tijela (fiskalna, socijalna). To je naknadno ispravljeno kako bi se upravljačkom tijelu omogućio izravan pristup nacionalnim bazama podataka.
- Mogućnost korisnika da neprekidno podnosi zahtjeve za sufinanciranje u različitim dijelovima zemlje uz isti modus operandi.