Přejít na hlavní obsah
Anti-Fraud Knowledge Centre

Podvod v oblasti fondů rizikového kapitálu

Varovné signály

Ukazatele a signály podvodu, jež vyvolaly podezření:

  • Upřednostněnými účastníky fondu rizikového kapitálu byly společnosti ve vlastnictví jedné rodiny.
  • Soukromé investice manažera fondu do společností v portfoliu fondu.

Popis mechanismu podvodného jednání

Nesrovnalosti se týkaly hlavně porušení kvalifikačních kritérií účastníků fondu rizikového kapitálu. Fond rizikového kapitálu, který byl řízen stejnými vedoucími osobami před privatizací fondu i po ní, prováděl neoprávněné investice do 44 společností bez ohledu na investiční kritéria. Například financování získaly společnosti, které nebyly malými nebo středními podniky, jakož i podniky ve finančních obtížích nebo společnosti, jimž hrozila platební neschopnost. To bylo v rozporu s kritérii způsobilosti stanovenými pro financování z EU.

Jak byl podvod zjištěn

Podezření na podvod a nesrovnalosti oznámil oznamovatel a tisk. Vznesená obvinění naznačovala, že investiční tým fondu rizikového kapitálu zvýhodňoval společnosti, které podle pravidel evropských strukturálních fondů v obdobích financování 2000–2006 a 2007–2013 nebyly pro investice způsobilé.

Úřad OLAF přešetřil třetinu celkového portfolia fondů ve správě investičního týmu fondu rizikového kapitálu a dospěl k závěru, že fond rizikového kapitálu prováděl neoprávněné investice bez ohledu na investiční kritéria. Podezření na podvod však nebylo možné potvrdit, protože justiční orgány žalobu zamítly.

Úřad OLAF prováděl své činnosti nezávisle a spolupracoval s různými vnitrostátními orgány. Vyšetřování úřadu OLAF odhalilo nesrovnalosti a podezření na podvod, jakož i závažné nedostatky v plnění kontrolních povinností vnitrostátních orgánů, a potvrdil vážná pochybení v procesu privatizace fondu rizikového kapitálu.

Vzniklé potíže

Případ zahrnoval velký počet společností v portfoliu fondu. Úřad OLAF mohl provést jen omezený počet kontrol na místě. Informace týkající se společností v portfoliu byly dostupné pouze prostřednictvím informací získaných ve fondu rizikového kapitálu. Některé z dotčených společností byly již rozpuštěny. Orgány se zdráhaly poskytnout úřadu OLAF příslušné informace.

Zjištěné nedostatky

Úřad OLAF a regionální účetní dvůr členského státu potvrdily nedostatky v řídicím a kontrolním systému.

Nyní jsou zavedena kritéria způsobilosti k financování z EU, jež by měla zabránit nesrovnalostem tohoto druhu. Od revize finančního nařízení v roce 2018 je kromě toho definice střetu zájmů rozšířena i na peněžní prostředky v rámci sdílené správy a členské státy mají k dispozici pokyny Evropské komise týkající se střetu zájmů.

 

26. BŘEZNA 2021
Fraud in risk capital funds CZ