Państwo: Włochy
Kategoria działania: Zapobieganie nadużyciom finansowym i ich wykrywanie
Osoba wyznaczona do kontaktów: Giuseppe Indorante, Instytucja Zarządzająca, Regione Sicilia Regionalny program operacyjny EFRR
https://www.euroinfosicilia.it/
dipartimento.programmazione@regione.sicilia.it
Zwalczane rodzaje ryzyka nadużyć finansowych:
- Konflikt interesów
- Unikanie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego lub manipulowanie nimi (zmowa przetargowa, wycieki danych dotyczących przetargów)
- Podwójne finansowanie
- Zmowa
- Manipulacja kosztami projektu
- Inne (inne zwalczane rodzaje ryzyka nadużyć finansowych obejmują nieprawdziwe oświadczenia, korupcję, manipulację specyfikacją techniczną i świadczenie fikcyjnych usług)

Kontekst i cele
Region Sycylii, jako instytucja zarządzająca (IZ), zarządza Regionalnym Programem Operacyjnym EFRR dla Sycylii na lata 2014–2020. (https://www.euroinfosicilia.it/po-fesr-sicilia-2014-2020/programma-operativo/) o wartości 4,200 mln EUR ze środków unijnych i krajowych. W 2019 r. IZ Sycylii opracowała
specjalny zestaw list kontrolnych, aby metodycznie oceniać szeroki zakres rodzajów ryzyka nadużyć finansowych, zgodnie z wytycznymi technicznymi określonymi przez KE w dokumencie roboczym EGESIF_14-0021-00 16/06/2014 (https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/informat/2014/guidance_fraud_risk_assessment.pdf).
Listy kontrolne mają na celu wsparcie działów ds. monitorowania i oceny zaangażowanych w kontrole pierwszego stopnia (https://www.euroinfosicilia.it/misure-antifrode-del-po/) za pomocą wskaźników, które bezpośrednio odzwierciedlają zasady audytu Komisji Europejskiej (KE). Te listy wskaźników stanowią użyteczne narzędzie operacyjne umożliwiające systematyczne włączanie metod oceny do działań weryfikacyjnych IZ, co pozwala uniknąć niespójności i umożliwia IZ wcześniejszą identyfikację potencjalnych nieprawidłowości.
Opis działania
Listy kontrolne dotyczące nadużyć finansowych opracowane przez IZ Sycylii zawierają wskaźniki odnoszące się w szczególności do procedur udzielania zamówień i wniosków o płatność. Listy kontrolne zawierają 23 pytania dotyczące procedur udzielania zamówień oraz 12 pytań dotyczących wniosków o płatność. Lista kontrolna obejmująca procedury udzielania zamówień ma następującą strukturę: 1) Wybór beneficjentów
2)Realizacja i kontrola
Dla przykładu, poniżej przedstawiono kilka pytań związanych z wyborem beneficjentów w procedurach udzielania zamówień:
Pytania na liście kontrolnej dotyczące zmowy przetargowej, niewyważonych ofert i manipulowania ofertami były m.in. następujące:
Na liście kontrolnej dotyczącej wniosków o płatność uwzględniono następujące sekcje: 1) Nieprawidłowe naliczenie kosztów 2) Niekompletne praktyki cenowe 3) Sfałszowane, zawyżone lub powielone faktury 4) Świadczenie fikcyjnych usług Poniżej przedstawiono przykładowe pytania dotyczące oceny ryzyka nadużyć finansowych we wnioskach o płatność:
Pełną treść oryginalnej włoskiej wersji list kontrolnych można pobrać z https://www.euroinfosicilia.it/misure-antifrode-del-po/, otwierając plik ZIP „DDG n.572/2019” na dole strony i wchodząc do folderu „Listy kontrolne (październik 2019 r.)”. à „Allegato 2A_Affidamenti Dlgs 50_rev” i „Allegato 3A_Rimborso_OpBeSe_rev”. Oprócz list kontrolnych IZ stosuje „narzędzie samooceny ryzyka nadużyć finansowych”, które stanowi matrycę opracowaną w celu przeprowadzenia oceny ryzyka nadużyć finansowych zgodnie z metodyką określoną przez KE i zatwierdzoną w 2017 r., wraz z grupą roboczą ds. samooceny w zakresie oceny ryzyka odpowiedzialną za formułowanie wniosków ad hoc dotyczących zwalczania nadużyć finansowych i działań łagodzących (https://www.euroinfosicilia.it/p-o-fesr-sicilia-20142020-approvazione-dello-strumento-di-autovalutazione-rs_fraud_risk_assessment_acadg_v-01giugno2017-ed-istituzione-del-gruppo-di-lavoro-per-lautovalutazione-del-rischio-fr/). IZ Sycylii przeanalizowała możliwość wykorzystania systemu eksploracji danych ARACHNE i zintegrowania go z wyżej wymienionym narzędziem samooceny: pozwoliłoby to na lepszą weryfikację i lepszą konsolidację wyników wyszukiwań podczas dochodzeń w sprawie nadużyć finansowych, poprawiając tym samym skuteczność i dokładność całej strategii zwalczania nadużyć finansowych. Połączenie tych narzędzi wymagałoby jednak znacznej inwestycji czasowej wraz z przydzieleniem do projektu zespołu ekspertów IT powołanego ad hoc.
|
Unikalne cechy
Listy kontrolne ad hoc stanowią praktyczny sposób włączenia wytycznych metodycznych KE w zakresie zwalczania nadużyć finansowych do działań IZ, umożliwiając bardziej terminowe i ukierunkowane działania naprawcze.
Dodatkowym unikalnym atutem tego podejścia jest fakt, że spośród wszystkich 20 włoskich regionów Sycylia jako jedyna opracowała specjalny zestaw list kontrolnych służących do dokładnej oceny ryzyka nadużyć w procedurach zamówień publicznych finansowanych przez UE. Inne regiony polegają tylko na pojedynczych „punktach kontroli”
(tj. indywidualnych pytaniach) związanych z identyfikacją przypadków nadużyć finansowych i nieprawidłowości.
Wyniki
Systematyczne wykorzystywanie specjalnych list kontrolnych do oceny ryzyka wystąpienia nadużyć finansowych, w połączeniu z rozszerzeniem bazy użytkowników ARACHNE na wszystkie podmioty zaangażowane na różne sposoby w realizację i kontrolę operacji, umożliwi instytucjom audytowym (IA) wcześniejsze wykrycie podmiotów, których dotyczą nieprawidłowości, i szybką identyfikację konkretnych projektów, w przypadku których istnieje ryzyko wystąpienia nadużyć finansowych. W ten sposób można nie tylko zmniejszyć ryzyko nadużyć finansowych w procedurach zamówień publicznych, ale również lepiej określić wspólne wzorce i opracować dostosowane do potrzeb działania naprawcze.
Główne czynniki sukcesu
IZ opiera się na przykład na protokole ustaleń w sprawie współpracy podpisanym w listopadzie 2011 r. z jednostką ds. zwalczania nadużyć finansowych włoskiej policji finansowej (http://www.gdf.gov.it/), aby wspierać kontrole i wymianę informacji związanych z funduszami UE. IZ corocznie zapewnia włoskiej policji finansowej dostęp do bazy danych beneficjentów funduszy UE na okres programowania 2014–2020; beneficjenci w bazie danych są zorganizowani według pojedynczych prowincji Sycylii. W ramach działań podjętych w związku z wyżej wymienionymi listami kontrolnymi, sycylijska IZ niezwłocznie zgłasza policji finansowej „fakty i zachowania, które mogą stanowić naruszenie przepisów podatkowych, ewentualne profile przestępcze oraz przestępstwa gospodarcze i finansowe ze szkodą dla wydatków publicznych i właściwego funkcjonowania administracji publicznej”. Włoska policja finansowa, która działa zarówno jako jednostka administracyjna, jak i sądownicza, powiadamia IZ o wynikach wszelkich dalszych kontroli tych beneficjentów, a następnie, w razie potrzeby, informuje IA programu operacyjnego, określając rodzaj nadużycia/nieprawidłowości, kwoty, których dotyczy nadużycie, datę zdarzenia i wreszcie możliwość odzyskania kwot od oszustów. Policja finansowa również formalizuje i składa sprawozdania do prokuratury w przypadku uzasadnionych podejrzeń nadużyć finansowych lub nieprawidłowości.
|
Napotkane wyzwania i wyciągnięte wnioski
Jednym z kluczowych wyzwań dla udanego przyjęcia i rozpowszechniania praktyk w zakresie zwalczania nadużyć finansowych jest znaczny niedobór pracowników wewnętrznych wspierających ich systemowe stosowanie. Dlatego też kluczowe znaczenie dla powodzenia takich strategii ma przyjęcie środków mających na celu wzmocnienie zasobów kadrowych działających w tej dziedzinie, które często są niewystarczające. Równie ważne jest przeszkolenie wszystkich podmiotów administracji publicznej w zakresie właściwego stosowania narzędzi takich jak: ARACHNE, listy kontrolne dotyczące nadużyć finansowych oraz matryca samooceny. Ważnym warunkiem wstępnym uzyskania trwałych pozytywnych wyników systemowych jest wzmocnienie zdolności administracyjnych IZ i instytucji pośredniczących (IP). Obejmuje to zwiększenie ogólnej świadomości na temat dostępności istniejących narzędzi, szkolenie pracowników IZ/IP w zakresie ich właściwego wykorzystania oraz zachęcanie do podejmowania skoordynowanych działań pomiędzy departamentami i instytucjami. |
Potencjał w zakresie możliwości przenoszenia
Stosowaniem dokładnych list kontrolnych w celu uzupełnienia obowiązujących procedur zwalczania nadużyć finansowych można podzielić się z innymi IZ. Listy kontrolne sycylijskich IZ były udostępniane podczas sesji szkoleniowej dla IZ, która odbyła się w siedzibie DG REGIO w Brukseli w dniach 14 i 15 stycznia 2020 r. w ramach modułu szkoleniowego nr 6 przewidzianego w umowie ramowej, dotyczącego identyfikacji nadużyć finansowych w funduszach ESI i zapobiegania im. Treść list kontrolnych została przetłumaczona na język angielski, aby stać się częścią materiałów wykorzystywanych na przyszłych szkoleniach organizowanych dla kadry kierowniczej.